# Numerical Ability Questions for RBI Assistant Exam

1
5657

Numerical Ability quantitative aptitude maths important questions and answers are given below. The speed of solving the questions is very important in solving this questions in RBI Assistant exam. Simplification, approximation, knowledge on basic maths is very useful in solving this Banking exam questions.

RBI Assistant 2017 State wise Vacancy

RBI Assistant 2017 Notification – Complete Details

Numerical Ability Questions for RBI Assistant Exam:

Instructions:

What will come in place of question mark (?) in the following questions?

Question 1:

3463 × 295 – 18611 = ? + 5883

A. 997091

B. 997071

C. 997090

D. 999070

E. None of these

Question 2:

(23.1)2 + (48.6)2 – (39.8)2 = ? + 1147.69

A. (13.6)2

B. $$\sqrt{12.8}$$

C. 163.84

D. 12.8

E. None of these

Question 3:

$$\frac{28}{65}$$ x $$\frac{195}{308}$$ ÷ $$\frac{39}{44}$$ + $$\frac{5}{26}$$ = ?

A. $$\frac{1}{3}$$

B. $$0.75$$

C. 1$$\frac{1}{2}$$

D. $$\frac{1}{2}$$

E. None of these

Question 4:

[(3$$\sqrt{8}$$+ $$\sqrt{8}$$ ) (8$$\sqrt{8}$$ + 7$$\sqrt{8}$$ )] – 98 = ?

A. 2$$\sqrt{8}$$

B. 8$$\sqrt{8}$$

C. 382

D. 386

E. None of these

Question 5:

$$\sqrt{11449}$$x$$\sqrt{6241}$$ – (54)2 = $$\sqrt{?}$$ + (74)2

A. 3844

B. 3721​

C. 3481

D. 3638

E. None of these

Question 6:

7.69% of 130 + 6.66% of 150 = ?

A. 20

B. 21

C. 22

D. 23

E. 24

Question 7:

5.88% of 85 + 5% of 200 = ?

A. 13

B. 15

C. 16

D. 17

E. 18

Question 8:

623.15-218.82-321.43=?

A. 89.2

B. 82.2

C. 89.9

D. 79.2

E. None of these

Question 9:

22% of 364-?=23

A. 50.02

B. 57.08

C. 53.16

D. 59.14

E. None of these

Question 10:

255.4 + 542.3 – ? = 1014.3 – 499.4

A. 271.5

B. 290.5

C. 220.10

D. 244.8

E. 282.8

Solutions for RBI Assistant Numerical Ability questions:

3463 × 295 = 1021585
1021585 – 18611 = 1002974
1002974 – 5883 = 997091

(23.1)= 533.61
(48.6 )2 = 2361.96
(39.8)2 = 1584.04
533.61 + 2361.96 – 1584.04 = 1311.53
1311.53 – 1147.69 = 163.84

We solve the problem as per BODMAS rule
$$\frac{195}{308}$$ ÷ $$\frac{39}{44}$$ = $$\frac{5}{7}$$
$$\frac{28}{65}$$ x $$\frac{5}{7}$$ = $$\frac{4}{13}$$
$$\frac{4}{13}$$ + $$\frac{5}{26}$$ = $$\frac{13}{26}$$ = $$\frac{1}{2}$$

[ $$\sqrt{8}$$ (3 +1) x $$\sqrt{8}$$(8 + 7)] – 98
= [4$$\sqrt{8}$$ x 15 x $$\sqrt{8}$$ ] – 98
= [60 x $$\sqrt{8}$$] – 98
= 480 – 98 = 382

$$\sqrt{11449}$$ x $$\sqrt{6241}$$ – (54)2 – (74)2 = $$\sqrt{?}$$
$$\sqrt{?}$$ = [107 x 79] – 2916 – 5476
= 8453 – 2916 – 5476 = 61
$$\sqrt{?}$$= (61)2 = 3721

10+10 = 20 (7.69% = 1/13 and 6.66%=1/15)

5+10 = 15 (5.88% = 1/17 )

623.15-218.82-321.43= 404.33 – 321.43 = 82.9
But none of the options match the answer.
Therefore, the correct option is option E.

Let the number to be used in the place of the question mark be equal to ‘xx
So, 22% of 364 – xx = 23
Or, 80.08 – xx = 23
So, xx = 80.08 – 23 = 57.08