# Number Series Questions For SSC GD PDF Set – 2

SSC GD Constable Number Series Question and Answers download PDF based on previous year question paper of SSC GD exam. 40 Very important Number Series questions for GD Constable.

NUMBER SERIES QUESTIONS FOR SSC GD PDF

GET 20 SSC GD MOCK FOR JUST RS. 117

**Instructions**

Select the related word / letters / number from the given alternatives.

**Question 1: **ABDE GHJK MNPQ

a) RTUW

b) STVW

c) CEFH

d) RSUV

**Question 2: **If BOY is represented as 42, then GIRL is represented is

a) 46

b) 48

c) 40

d) 43

**Instructions**

In the following question, select the missing number from the given series.

**Question 3: **18, 14, 10, 6, ?

a) 2

b) 3

c) 4

d) 5

**Question 4: **8, 11, 14, 17, 20, ?

a) 21

b) 22

c) 23

d) 27

**Question 5: **2, 3, 7, 16, 32, ?

a) 57

b) 76

c) 62

d) 67

**Question 6: **2, 5, 11, 23, ?

a) 47

b) 45

c) 44

d) 43

**Instructions**

In the following question, select the missing number from the given series.

**Question 7: **263, 277, 290, 302, 313, ?

a) 323

b) 329

c) 321

d) 331

**Question 8: **14, 22, 37, 61, 96, ?

a) 152

b) 132

c) 144

d) 162

**Question 9: **35, 50, 63, 82, ?, 122

a) 101

b) 99

c) 100

d) None of these

**Question 10: **3, 7, 13, 27, 53, ?

a) 107

b) 111

c) 109

d) 105

DOWNLOAD APP TO ACESS DIRECTLY ON MOBILE

**Instructions**

In the following question, select the missing number from the given series.

**Question 11: **2, 3, 10, 39, ?, 1175

a) 196

b) 195

c) 194

d) 193

**Question 12: **14, 21, 35, 56, 84, ?

a) 163

b) 143

c) 158

d) None of the above

**Question 13: **14, 18, 21, 25, 28, ?

a) 32

b) 31

c) 30

d) 35

**Question 14: **17, 19, 22, 24, 27, ?

a) 28

b) 29

c) 30

d) 31

**Instructions**

In the following question, select the missing number from the given series.

**Question 15: **33, 40, 48, 57, 67, ?

a) 80

b) 76

c) 78

d) 81

FREE SSC PRACTICE SET (DAILY TEST)

**Question 16: **11, 8, 4, – 1, ?

a) – 5

b) 5

c) – 6

d) – 7

**Question 17: **1, 4, 3, 16, 6, 36, 10, 64, 15, 100, ?

a) 21

b) 19

c) 22

d) 25

**Question 18: **3, 7, 16, 35, ?

a) 65

b) 72

c) 74

d) 76

**Instructions**

In the following question, select the missing number from the given series.

**Question 19: **16, 17, 25, 52, 116, ?

a) 225

b) 219

c) 241

d) 263

**Question 20: **4, 13, 41, 126, 382, ?

a) 1149

b) 1146

c) 1151

d) 1167

**Question 21: **1, 9, 25, ?, 361, 841, 1681

a) 169

b) 225

c) 161

d) None of the above

**Question 22: **43, 45, 42, 46, 41, 47, ?

a) 41

b) 40

c) 38

d) 42

**Instructions**

In the following question, select the missing number from the given series.

**Question 23: **23, 11, 34, 45, 79, ?

a) 121

b) 124

c) 163

d) 169

**Question 24: **9, 19, 37, 75, 149, ?

a) 297

b) 298

c) 300

d) 299

**Question 25: **13, 24, 37, 61, 98, ?

a) 159

b) 163

c) 134

d) 172

**Question 26: **33, 10, 43, 53, 96, ?

a) 150

b) 163

c) 171

d) 149

**Question 27: **In the following question, select the missing number from the given series.

102, 85, 68, 51, ?

a) 34

b) 40

c) 37

d) 31

**Question 28: **In the following question, select the missing number from the given series.

54, 51, 48, 45, 42, ?

a) 38

b) 36

c) 40

d) 39

**Question 29: **In the number series below which element doesn’t fit in?

512, 772, 1152, 1728, 2592, 3888

a) 1728

b) 772

c) 3888

d) 2592

**Question 30: **In the number series below which element doesn’t fit in?

78, 101, 124, 147, 169, 193

a) 101

b) 193

c) 169

d) 147

**Question 31: **Find the wrong number in the series. 14, 16, 19, 24, 31, 42, 51

a) 51

b) 31

c) 19

d) 42

**Question 32: **Find the wrong number in the series. 8, 11, 20, 47, 130, 371

a) 20

b) 47

c) 130

d) 371

**Question 33: **In the following question, select the missing number from the given series.

2, 12, 30, 56, ?

a) 87

b) 72

c) 90

d) 110

**Question 34: **Find the missing number in the series:

24, 25, 52, 159, ?, 3205

a) 640

b) 720

c) 1560

d) 930

**Question 35: **Find the missing number in the series:

48, 60, 66, ?, 93, 105

a) 70

b) 78

c) 74

d) 80

**Question 36: **Find the missing number in the series:

6, 6, 12, 36, ?, 720

a) 144

b) 169

c) 120

d) 108

**Question 37: **– In the following question, select the missing number from the given series.

49, 46, 43, 40, ?, 34

a) 38

b) 37

c) 36

d) 39

**Question 38: **In the following question, select the missing number from the given series.

19, 9, 28, 37, 65, ?

a) 99

b) 97

c) 102

d) 113

**Question 39: **In the following question, select the missing number from the given series.

**8, 16, 43, 107, 232, ?**

a) 342

b) 448

c) 248

d) 528

**Question 40: **In the following question, select the missing number from the given series.

**9, 9, 18, 54, 216, ?**

a) 1020

b) 1080

c) 636

d) 740

**Answers & Solutions:**

**1) Answer (B)**

Expression : ABDE GHJK MNPQ

Every third letter of the English alphabetical series is omitted, i.e. ‘C,F,I,L,O’ are missing.

Similarly, the next term is = **STVW**

=> Ans – (B)

**2) Answer (A)**

If all the letters of English alphabetical series are represented by consecutive natural numbers, i.e., A=1, B=2, C=3 and so on.

=> B=2, O=15, Y=25 $\equiv2+15+25=42$

Similarly, GIRL $\equiv7+9+18+12=46$

=> Ans – (A)

**3) Answer (A)**

__The pattern followed is :__

18 – 4 = 14

14 – 4 = 10

10 – 4 = 6

6 – 4 = **2**

=> Ans – (A)

**4) Answer (C)**

The pattern followed is :

8 + 3 = 11

11 + 3 = 14

14 + 3 = 17

17 + 3 = 20

20 + 3 = **23**

=> Ans – (C)

**5) Answer (A)**

The pattern followed is :

2 $+(1)^2$ = 3

3 $+(2)^2$ = 7

7 $+(3)^2$ = 16

16 $+(4)^2$ = 32

32 $+(5)^2$ = **57**

=> Ans – (A)

**6) Answer (A)**

The pattern followed is that numbers of the form $(3\times2^n)$ are added.

2 $+(3\times2^0)$ = 5

5 $+(3\times2^1)$ = 11

11 $+(3\times2^2)$ = 23

23 $+(3\times2^3)$ = **47**

=> Ans – (A)

**7) Answer (A)**

The pattern followed is :

263 + 14 = 277

277 + 13 = 290

290 + 12 = 302

302 + 11 = 313

313 + 10 = **323**

=> Ans – (A)

**8) Answer (C)**

The pattern followed is :

14 $+(3)^2-1$ = 22

22 $+(4)^2-1$ = 37

37 $+(5)^2-1$ = 61

61 $+(6)^2-1$ = 96

96 $+(7)^2-1$ = **144**

=> Ans – (C)

**9) Answer (B)**

The pattern followed is :

$(6)^2-1$ = 35

$(7)^2+1$ = 50

$(8)^2-1$ = 63

$(9)^2+1$ = 82

$(10)^2-1$ = **99**

$(11)^2+1$ = 122

=> Ans – (B)

**10) Answer (A)**

The pattern followed is :

3 $\times2+1$ = 7

7 $\times2-1$ = 13

13 $\times2+1$ = 27

27 $\times2-1$ = 53

53 $\times2+1$ = **107**

=> Ans – (A)

**11) Answer (A)**

The pattern followed is :

2 $\times2-1$ = 3

3 $\times3+1$ = 10

10 $\times4-1$ = 39

39 $\times5+1$ = **196**

196 $\times6-1$ = 1175

=> Ans – (A)

**12) Answer (D)**

The pattern followed is :

14 $+(7\times1)$ = 21

21 $+(7\times2)$ = 35

35 $+(7\times3)$ = 56

56 $+(7\times4)$ = 84

84 $+(7\times5)$ = **119**

=> Ans – (D)

**13) Answer (A)**

‘4’ and ‘3’ are alternatively added.

14 + 4 = 18

18 + 3 = 21

21 + 4 = 25

25 + 3 = 28

28 + 4 = **32**

=> Ans – (A)

**14) Answer (B)**

‘2’ and ‘3’ are alternatively added.

17 + 2 = 19

19 + 3 = 22

22 + 2 = 24

24 + 3 = 27

27 + 2 = **29**

=> Ans – (B)

**15) Answer (C)**

The pattern followed is :

33 + 7 = 40

40 + 8 = 48

48 + 9 = 57

57 + 10 = 67

67 + 11 = **78**

=> Ans – (C)

**16) Answer (D)**

The pattern followed is :

11 – 3 = 8

8 – 4 = 4

4 – 5 = -1

-1 – 6 = **-7**

=> Ans – (D)

**17) Answer (A)**

Series : 1, 4, 3, 16, 6, 36, 10, 64, 15, 100, ?

The pattern followed is that there are 2 alternate series.

1st : 4, 16, 36, 64, 100 = Squares of consecutive even numbers.

2nd : 1, 3, 6, 10, 15, ? = consecutive integers are added.

1 + 2 = 3

3 + 3 = 6

6 + 4 = 10

10 + 5 = 15

15 + 6 = **21**

=> Ans – (A)

**18) Answer (C)**

The pattern followed is :

3 $\times2+1$ = 7

7 $\times2+2$ = 16

16 $\times2+3$ = 35

35 $\times2+4$ = **74**

=> Ans – (C)

**19) Answer (C)**

Cubes of consecutive natural numbers are added.

16 + $(1)^3$ = 17

17 + $(2)^3$ = 25

25 + $(3)^3$ = 52

52 + $(4)^3$ = 116

116 + $(5)^3$ = **241**

=> Ans – (C)

**20) Answer (C)**

The pattern followed is :

4 $\times3+1$ = 13

13 $\times3+2$ = 41

41 $\times3+3$ = 126

126 $\times3+4$ = 382

382 $\times3+5$ = **1151**

=> Ans – (C)

**21) Answer (D)**

[ NOT ANSWERED ]

**22) Answer (B)**

Expression : 43, 45, 42, 46, 41, 47, ?

The above series is a combination of two series at alternate positions, the numbers at odd positions are in decreasing order and the numbers at even positions are in increasing order.

1st series (odd positions) : 43, 42, 41, **40**

2nd series (even positions) : 45, 46, 47

Thus, missing term = **40**

=> Ans – (B)

**23) Answer (B)**

The above series is same as Fibonacci series, where previous numbers are added to get the next numbers.

23 + 11 = 34

11 + 34 = 45

34 + 45 = 79

45 + 79 = **124**

=> Ans – (B)

**24) Answer (D)**

The pattern followed is :

9 $\times$ $2+1$ = 19

19 $\times$ $2-1$ = 37

37 $\times$ $2+1$ = 75

75 $\times$ $2-1$ = 149

149 $\times$ $2+1$ = **299**

=> Ans – (D)

**25) Answer (A)**

The above series is same as Fibonacci series, where previous numbers are added to get the next numbers.

13 + 24 = 37

24 + 37 = 61

37 + 61 = 98

61 + 98 = **159**

=> Ans – (A)

**26) Answer (D)**

The above series is same as Fibonacci series, where previous numbers are added to get the next numbers.

33 + 10 = 43

10 + 43 = 53

43 + 53 = 96

53 + 96 = **149**

=> Ans – (D)

**27) Answer (A)**

17 is subtracted from all the numbers.

102 – 17 = 85

85 – 17 = 68

68 – 17 = 51

51 – 17 = **34**

=> Ans – (A)

**28) Answer (D)**

3 is subtracted from all the numbers.

54 – 3 = 51

51 – 3 = 48

48 – 3 = 45

45 – 3 = 42

42 – 3 = **39**

=> Ans – (D)

**29) Answer (B)**

512 * 1.5 = 768

768 * 1.5 = 1152

1152 * 1.5 = 1728

1728 * 1.5 = 2592

2592 * 1.5 = 3888

Hence, option B is the right answer.

**30) Answer (C)**

78 + 23 = 101

101 + 23 = 124

124 + 23 = 147

147 + 23 = 170

170 + 23 = 193

Hence, option C is the right answer.

**31) Answer (A)**

The difference between the first term and the second term = 2

The difference between the second term and the third term = 3

The difference between the third term and the fourth term = 5

The difference between the fourth term and the fifth term = 7

The difference between the fifth term and the sixth term = 11

So, the difference between consecutive terms is a series of prime number starting from 2.

The difference between the sixth and the seventh term should be 13.

The seventh term = 42 + 13 = 55 but it is 51. So, the seventh term is incorrect.

Hence, option A is the correct answer.

**32) Answer (C)**

The difference between the first term and the second term = $3^1 = 3$

The difference between the second term and the third term = $3^2 = 9$

The difference between the third term and the fourth term = $3^3 = 27$

So, the difference is increasing in power of 3.

The difference between the fourth and the fifth term should be $3^4 = 81$

The fifth term = 47 + 81 = 128.

So, the term ‘130’ is incorrect.

Hence, option C is the correct answer.

**33) Answer (C)**

We can see that

$T_{1} = 2^2 -2 = 2$

$T_{2} = 4^2 -4 = 12$

$T_{1} = 6^2 -6 = 30$

$T_{1} = 8^2 -8 = 56$

Here we can say that $T_{n} = (2n)^2 -2n$

Therefore $T_{5} = (10)^2 -10 = 90$ (Answer : C)

**34) Answer (A)**

First term = 24

Second term = First term * 1 + 1 = 24 + 1 = 25

Third term = Second term * 2 + 2 = 50 + 2 = 52

Fourth term = Third term * 3 + 3 = 156 + 3 = 159

Fifth term = Fourth term * 4 + 4 = 636 + 4 = 640

Sixth term = Fifth term * 5 + 5 = 3200 + 5 = 3205

So, the fifth term is 640. Hence, option A is the correct answer.

**35) Answer (B)**

First term = 48

Second term = First term + (4 + 8) = 48 + 12 = 60

Third term = Second term + (6 + 0) = 60 + 6 = 66

Fourth term = Third term + (6 + 6) = 66 + 12 = 78

Fifth term = Fourth term + (7 + 8) = 78 + 15 = 93

Sixth term = Fifth term + (9 + 3) = 93 + 12 = 105

So, the fourth term is 78. Hence, option B is the correct answer.

**36) Answer (A)**

First term = 6

Second term = First term * 1 = 6 * 1 = 6

Third term = Second term * 2 = 6 * 2 = 12

Fourth term = Third term * 3 = 12 * 3 = 36

Fifth term = Fourth term * 4 = 36 * 4 = 144

Sixth term = Fifth term * 5 = 144 * 5 = 720

So, the fifth term is 144. Hence, option A is the correct answer.

**37) Answer (B)**

‘3’ is subtracted from all the numbers.

49 – 3 = 46

46 – 3 = 43

43 – 3 = 40

40 – 3 = **37**

37 – 3 = 34

=> Ans – (B)

**38) Answer (C)**

The given series is a type of Fibonacci series where the previous two numbers are added to get the next number.

19 + 9 = 28

9 + 28 = 37

28 + 37 = 65

37 + 65 = **102**

=> Ans – (C)

**39) Answer (B)**

Cubes of consecutive integers are added.

8 $+(2)^3$ = 16

16 $+(3)^3$ = 43

43 $+(4)^3$ = 107

107 $+(5)^3$ = 232

232 $+(6)^3$ = **448**

=> Ans – (B)

**40) Answer (B)**

Consecutive natural numbers are multiplied.

9 $\times$ $1$ = 9

9 $\times$ $2$ = 18

18 $\times$ $3$ = 54

54 $\times$ $4$ = 216

216 $\times$ $5$ = **1080**

=> Ans – (B)

DOWNLOAD APP FOR SSC FREE MOCKS

We hope this Number Series questions for SSC GD will be highly useful for your preparation.