# Number Series Questions For IBPS RRB PO Set-2 PDF

Download Top-20 IBPS RRB PO Number Series Questions PDF. Number Series questions based on asked questions in previous year exam papers very important for the IBPS RRB PO (Officer Scale-I, II & III) exam

Download Number Series Questions For IBPS RRB PO Set-2 PDF

35 IBPS RRB PO Mocks @ Rs. 149. Enroll Now

70 IBPS RRB (PO + Clerk) Mocks @ Rs. 199

Take a free mock test for IBPS RRB PO

Download IBPS RRB PO Previous Papers PDF

**Instructions**

Select the option which replaces (?)

**Question 1:Â **7, 11, 23, 51, 103, ?

a)Â 187

b)Â 193

c)Â 195

d)Â 185

e)Â 173

**Question 2:Â **16, 23, 28, 38, ?, 62

a)Â 51

b)Â 47

c)Â 53

d)Â 45

e)Â 49

**Question 3:Â **2, 6, 30, 60, 130, ?

a)Â 220

b)Â 210

c)Â 200

d)Â 190

e)Â 180

**Question 4:Â **23, 39, 71, 119, ?

a)Â 192

b)Â 181

c)Â 174

d)Â 183

e)Â 185

**Instructions**

Find the next term in the series.

**Question 5:Â **11, 26, 51, 76, 115, 174, ?

a)Â 245

b)Â 243

c)Â 217

d)Â 219

e)Â 231

**Question 6:Â **221, 222, 223, 225, 228, 233, 241, 254, ?

a)Â 263

b)Â 296

c)Â 308

d)Â 275

e)Â 302

Free Mock Test for IBPS RRB PO

IBPS RRB Clerk Previous Papers

**Question 7:Â **462, 506, 552, 600, 650, ?

a)Â 806

b)Â 718

c)Â 750

d)Â 812

e)Â 702

**Question 8:Â **972, 648, 432, 288, ?

a)Â 186

b)Â 192

c)Â 212

d)Â 188

e)Â 200

**Question 9:Â **17, 34, 31, 124, 119, 714, ?

a)Â 4284

b)Â 743

c)Â 707

d)Â 711

e)Â 728

**Instructions**

Identify the number which will replace the question mark (?).

**Question 10:Â **11, 13, 16, 21, 28, 39, 52, ?

a)Â 89

b)Â 83

c)Â 69

d)Â 67

e)Â 72

**Question 11:Â **23, 31, 29, 35, 35, 39?

a)Â 39

b)Â 44

c)Â 47

d)Â 41

e)Â 37

**Question 12:Â **123, 124, 120, 129, 113, 138, ?

a)Â 102

b)Â 152

c)Â 172

d)Â 113

e)Â 165

**Question 13:Â **67, 68, 76, ?, 167

a)Â 112

b)Â 103

c)Â 97

d)Â 107

e)Â 113

**Question 14:Â **17, 25, 32, 37, ?, 58

a)Â 51

b)Â 47

c)Â 43

d)Â 49

e)Â 45

**Instructions**

Find the missing number in the series.

**Question 15:Â **14, 30, 63, 130, 265, ?

a)Â 428

b)Â 447

c)Â 489

d)Â 536

e)Â 545

Quantitative Aptitude formulas PDF

520 Banking Mocks – Just Rs. 499

**Question 16:Â **31, 44, 88, 176, 847, 1595, ?

a)Â 5586

b)Â 2534

c)Â 6537

d)Â 1892

e)Â 7546

**Question 17:Â **2, 12, 36, 80, 150, ?

a)Â 212

b)Â 272

c)Â 252

d)Â 220

e)Â 290

**Question 18:Â **13, 18, 25, 34, 45, ?

a)Â 58

b)Â 54

c)Â 67

d)Â 59

e)Â 65

**Question 19:Â **113, 118, 128, 139, 152, ?

a)Â 172

b)Â 159

c)Â 166

d)Â 160

e)Â 162

**Question 20:Â **Select the option that logically continues the series:

-2, -3, 8, 95, ?

a)Â 673

b)Â 684

c)Â 691

d)Â 672

e)Â 671

18000 Free Solved Questions – Banking Study Material

35 IBPS RRB PO Mocks @ Rs. 149. Enroll Now

**Answers & Solutions:**

**1)Â AnswerÂ (A)**

Taking the difference of consecutive numbers, we have,

11 – 7 = 4

23 – 11 = 12

51 – 23 = 28

103-51 = 52

Takin difference of the difference of numbers, we have,

12- 4 =8

23-12 = 16

52-28 = 24

Accordingly, 52 + 32 = 84

So, the next number must be

103 + 84 = 187

Hence, option A is the right choice.

**2)Â AnswerÂ (E)**

16 + 1 +6 = 23

23 + 2 + 3 = 28

28 + 2 + 8 = 38

38 + 3 + 8 = 49

49 + 4+ 9 = 62

Hence, option E is the correct option.

**3)Â AnswerÂ (B)**

$1^3$ + 1 = 2

$2^3$ – 2 = 6

$3^3$ + 3 = 30

$4^3$ – 4 = 60

$5^3$ + 5 = 130

$6^3$ – 6 = 210

Hence, option B is the correct option.

**4)Â AnswerÂ (D)**

23+16 = 39

39 + 16*2 = 71

71 + 16*3 = 119

119 + 16*4 = 183

Hence, option D is the correct option.

**5)Â AnswerÂ (C)**

The continuous prime numbers are multiplied by 1, 2, 3 and so on

11

13 * 2 = 26

17 * 3 = 51

19 * 4 = 76

23 * 5 = 115

29 * 6 = 174

31 * 7 = 217

**6)Â AnswerÂ (D)**

The difference forms a Fibonacci series

1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21

The series is:

221

221 + 1 = 222

222 + 1 = 223

223 + 2 = 225

225 + 3 = 228

228 + 5 = 233

233 + 8 = 241

241 + 13 = 254

254 + 21 = 275

Hence, 254 + 21 = 275 is the answer.

**7)Â AnswerÂ (E)**

The series follows the following pattern:

21 * 22 = 462

22* 23 = 506

23 * 24 = 552

24*25 = 600

25*26 = 650

26*27 = 702

**8)Â AnswerÂ (B)**

The series follows the following pattern:

972 * (2/3) = 648

648 * (2/3) = 432

432 * (2/3) = 288

288 * (2/3) = 192

**9)Â AnswerÂ (C)**

The series follows the following pattern:

17 * 2 = 34

34 – 3 = 31

31 * 4 = 124

124 – 5 = 119

119 * 6 = 714

714 – 7 = 707

**10)Â AnswerÂ (C)**

Consecutive prime numbers are being added in successive terms.

11 + 2 =13

13 + 3 = 16

16 + 5 = 21

21 + 7 = 28

28 + 11 = 39

39 + 13 = 52

Hence, the next term will be

52 + 17 = 69

**11)Â AnswerÂ (D)**

There are two series in the given set of numbers.

The numbers at odd places form 1 series which is given by

23, 29, 35

The numbers at the even places form the second sequence which is given by

31, 35, 39

Hence the next term would be 35+6 = 41

**12)Â AnswerÂ (A)**

The pattern being followed is

$ 123 + 1^{2} = 124$

$ 124 – 2^{2} = 120$

$ 120 + 3^{2} = 129$

$ 129 – 4^{2} = 113$

$ 113 + 5^{2} = 138$

$ 138 + 5^{2} = 138$

So the next term would be

$ 138 – 6^{2} = 102$

**13)Â AnswerÂ (B)**

The difference between the two consecutive terms is the cubes of natural numbers. For example

67+1 = 68

68+8 = 76

76 + 27 = 103

103 + 64 = 167

Hence, the missing term is 103

Thus, option B is the correct answer.

**14)Â AnswerÂ (B)**

The sum of the digits of the previous number is being added to the number to get the new number.

For example:

17 + 1 + 7 = 25

25 + 2 + 5 = 32

32 + 3 + 2 = 37

37 + 3 + 7 = 47

47 + 4 + 7 = 58

Hence, the missing number is 47.

**15)Â AnswerÂ (D)**

The series follows the following pattern:

14

14*2 + 2 = 30

30 * 2 + 3 = 63

63 * 2 + 4 = 130

130*2 + 5 = 265

265*2 + 6 = 536

**16)Â AnswerÂ (E)**

The series follows the following pattern:

31 + (13) = 44 (reverse of the number is added)

44 + 44 = 88

88 + 88 = 176

176 + 671 = 847

847 + 748 = 1595

1595 + 5951 = 7546

**17)Â AnswerÂ (C)**

The series follows the following pattern:

$1^2 + 1^3 = 2$

$ 2^2 + 2^3 = 12$

$ 3^2 + 3^3 = 36$

$4^2 + 4^3 = 80$

$5^2 + 5^3 = 150$

$6^2 + 6^3 = 252$

**18)Â AnswerÂ (A)**

The series follows the following pattern:

13 + 5 = 18

18 + 7 = 25

25 + 9 = 34

34 + 11 = 45

45 + 13 = 58

**19)Â AnswerÂ (D)**

The series follows the following pattern:

113

113 + (1 + 1 + 3) = 118

118 + (1 + 1 + 8) = 128

128 + (1 + 2 + 8) = 139

139 + (1 + 3 + 9) = 152

152 + ( 1 + 5 + 2) = 160

**20)Â AnswerÂ (B)**

The given numbers are of the form $n! – n^2$.

$2!-2^2$ = $2-4$=$-2$

$3!-3^2$ = $6-9$=$-3$

$4!-4^2$ = $24-16$=$8$

$5!-5^2$ = $120-25$=$95$

$6!-6^2$ = $720-36$=$684$

Therefore, option B is the right answer.