**Data Interpretation Questions for RRB Group-D Set-3 PDF**

Download Top-15 RRB Group-D Data Interpretation Questions Set-3 PDF. RRB GROUP-D Data Interpretation questions based on asked questions in previous exam papers very important for the Railway Group-D exam.

Download Data Interpretation Questions for RRB Group-D Set-3 PDF

Download RRB Group-D Previous Papers PDF

Take a RRB Group-D free mock test

**Instructions**

**Study the following information carefully and answer the questions that follow.**

The following graph shows the total number of medals won by Australia, China, and USA in Olympic Games over the years.

It is given that in each year, all the three countries won an even number of medals.

**Question 1: **What is the average number of medals China won in each event during this period?

a) 65

b) 64

c) 67

d) 66

**Instructions**

Study the following information carefully to answer the questions that follow.

The following bar graph depicts the revenue obtained on Wheat, Maize and Rice crops harvested by Ramu during the period 2013-2017

All the values represented in the above graph are multiples of 10 and in thousand rupees.

**Question 2: **The total revenue obtained on which crop is the highest during the given period?

a) Wheat

b) Maize

c) Rice

d) More than one of the above two options

**Question 3: **Total revenue obtained on all crops together is highest in which year?

a) 2017

b) 2015

c) 2013

d) 2016

Take a free mock test for RRB Group-D

770 Mocks (cracku Pass) Just Rs.199

**Question 4: **Revenue obtained on Wheat and Maize in 2015 is what percent greater than the revenue obtained on Wheat and Rice in 2014?

a) 38.43%

b) 31.36%

c) 34.14%

d) 28.92%

**Question 5: **What is the difference between the revenues obtained on Rice and Maize in 2017 and Wheat and Maize in 2013? (in thousand rupees)

a) 140

b) 320

c) 260

d) 185

**Instructions**

Read the information below carefully to answer the questions that follow.

The pie-chart below gives us the information regarding the number of male and female fans of Manchester united and Chelsea.

The total number of fans of both Chelsea and Manchester together is 2,00,000

**Question 6: **What is the difference between the number of fans of Chelsea and Manchester?

a) 30,000

b) 28,000

c) 40,000

d) 42,000

RRB Group D previous year papers

**Question 7: **What is the ratio of the difference between male and female fans of Manchester united to that of Chelsea?

a) 2:7

b) 7:2

c) 3:8

d) 8:3

**Question 8: **What is the ratio of the number of Manchester United fans to that of the number of Chelsea fans?

a) 3:5

b) 5:3

c) 3:2

d) 2:3

**Question 9: **What is the ratio of the difference between the number of male fans of Chelsea and Manchester united to that of the difference in the number of female fans of Chelsea and Manchester United?

a) 1:19

b) 19:1

c) 1:17

d) 17:1

**Instructions**

In a village the total amount of wheat, rice, maize and sugar produced in the year 2016 is 540 Tonnes. The Pie Chart below gives the percentage wise distribution of the four different crops.

**Question 10: **By what percent is the production of wheat more than the production of maize in the village for the year 2016?

a) 33.33 %

b) 45 %

c) 50 %

d) 66.67 %

RRB Group-D Important Questions (download PDF)

**Question 11: **What is the central angle made by rice production (in degrees)?

a) 120

b) 135

c) 105

d) 150

**Question 12: **The production of sugar and maize combined is? (in Tonnes)

a) 180

b) 200

c) 210

d) 220

**Question 13: **Let the amount of production of rice and maize combined be A. Let the amount of production of wheat and sugar be B. What is the ratio of A and B?

a) 1:2

b) 1:1

c) 2:1

d) None of these

**Instructions**

Below Bar-Chart shows the electricity consumption by a family in the year 2013 and 2014 during the five months as mentioned, answer the following questions on the basis of the given data.

Note : The data values are in multiples of 25

**Question 14: **In how many months in 2014, the consumption of electric units was more than the average units consumption in that year?

a) $3$

b) $4$

c) $5$

d) $2$

**Question 15: **The average electric consumption by during these 5 months in 2013 is

a) $625$

b) $850$

c) $700$

d) $660$

General Science Notes for RRB Exams (PDF)

**Answers & Solutions:**

**1) Answer (D)**

The data given in the graph can be tabulated as follows:

We can see that China won a total of 330 medals in a span of 5 events.

Thus, the average will be 330/5 = 66

**2) Answer (C)**

Total revenue obtained on Wheat = 420+130+250+200+100 = 1100 thousand

Total revenue obtained on Maize = 150+250+300+450+360 = 1510 thousand

Total revenue obtained on Rice = 240+280+320+430+350 = 1620 thousand

Therefore, the total revenue obtained on Rice is the highest.

**3) Answer (D)**

Total revenue obtained in 2013 = 420+150+240 = 810 thousand

2014 = 130+250+280 = 660 thousand

2015 = 250+300+320 = 870 thousand

2016 = 200+450+430 = 1080 thousand

2017 = 100+360+350 = 810 thousand

Therefore, the revenue obtained in 2016 is the highest.

**4) Answer (C)**

Total revenue obtained on Wheat and Maize in 2015 = 250+300 = 550

Total revenue obtained on Wheat and Rice in 2014 = 130+280 = 410

Therefore, the required percentage = ((550-410)/410)*100 = 34.14%

**5) Answer (A)**

Revenue obtained on Rice an Maize in 2017 = 360+350 = 710

Revenue obtained on Wheat and Maize in 2013 = 420+150 = 570

Required difference = 710-570 = 140 thousand rupees

**6) Answer (C)**

The data in the pie chart can be tabulated as below

The required difference = 120,000-80,000 = 40,000

Hence, option C is the correct answer.

**7) Answer (B)**

The data in the pie chart can be tabulated as below.

Difference between male and female fans of Manchester United = 54000-26000 = 28000.

Difference between male and female fans of Chelsea = 64000-56000 =8000.

Required ratio = 28000:8000 = 7:2.

**8) Answer (D)**

The data in the pie chart can be tabulated as below

Number of Manchester fans = 54000+26000 = 80000

Number of Chelsea fans = 56000+64000 = 120000

Ratio = 80000:120000 = 2:3

**9) Answer (A)**

The data in the pie chart can be tabulated as below

Difference in number of male fans = 56000 – 54000 = 2000

Difference in number of female fans = 64000- 26000 = 38000

Required ratio = 2000:38000 = 1:19

**10) Answer (D)**

Production of rice = 33% of 540 = 180 Tonnes

Production of wheat = 28% of 540 = 150 Tonnes

Production of maize = 17% of 540 = 90 Tonnes

Production of sugar = 22% of 540 = 120 Tonnes

Required percentage = $\frac{150-90}{90}*100=66.67$ %

**11) Answer (A)**

Production of rice = 33% of 540 = 180 Tonnes

Total production = 540 Tonnes

Central angle made by rice = $\frac{180}{540}*360=120$ degrees

**12) Answer (C)**

Production of maize = 17% of 540 = 90 Tonnes

Production of sugar = 22% of 540 = 120 Tonnes

Production of maize and sugar combined = 90+120 = 210 Tonnes

**13) Answer (B)**

Production of rice = 33% of 540 = 180 Tonnes

Production of wheat = 28% of 540 = 150 Tonnes

Production of maize = 17% of 540 = 90 Tonnes

Production of sugar = 22% of 540 = 120 Tonnes

A = Production of rice and maize combined = 180+90 = 270 Tonnes

B = Production of wheat and sugar combined = 150+120 = 270 Tonnes

Required ratio = 1:1

**14) Answer (A)**

Average Electricity Consumption in 2014 = $\frac{1375+1250+1000+875+1250}{5}=1150$

So , July , August and November have more than Average Unit of Consumption for that year

Hence, option A is correct

**15) Answer (D)**

Average Electricity Consumption in 2013 = $\frac{900+1050+600+450+300}{5}=660$

Hence, option D is correct.

DOWNLOAD APP FOR RRB FREE MOCKS

We hope this Data Interpretation Questions Set 3 PDF for RRB Group-D Exam will be highly useful for your preparation