RBI Grade B Quantitative Aptitude Questions with answers PDF

0
7419
RBI Grade B Quantitative Aptitude Questions PDF
RBI Grade B Quantitative Aptitude Questions PDF

RBI Grade B Quantitative Aptitude Questions PDF:

We have provided some RBI Grade-B Quantitative Aptitude questions and answers with detailed explanations. Quant section will have 30 questions in RBI Grade-B exam.

RBI Grade B Quantitative Aptitude Questions PDF

Banking Unlimited Tests – Rs. 499

Instructions (1 – 5): In the following number series only one number is wrong. Find out the wrong number.

Question 1: 18.3, 20.6, 16, 22.9, 13.7, 2.2, 11.4

a) 2.2
b) 16
c) 22.9
d) 20.6
e) 13.7

Question 2: 2, 4, 11, 37, 151, 771, 4633

a) 151
b) 4
c) 37
d) 771
e) 11

Question 3: 188, 154, 140, 132, 128, 126, 125

a) 154
b) 132
c) 128
d) 140
e) 126

Question 4: 6, 4, 5, 11, 39, 179, 1127

a) 4
b) 39
c) 179
d) 5
e) 11

Question 5: 9, 5, 6, 10.5, 23, 61, 183

a) 61
b) 23
c) 10.5
d) 6
e) 5

Take Free RBI Grade B Mock

Solved RBI Grade B Previous Papers

Instructions (6 – 10): What will come in place of the question mark (?) in the following number series ?

Question 6: 9, 31, 73, 141, (?)

a) 164
b) 280
c) 239
d) 241
e) None of these

Question 7: 35, 256, 451, 620, 763, (?)

a) 680
b) 893
c) 633
d) 880
e) None of these

Question 8: 130, 139, 155, 180, 216, (?)

a) 260
b) 290
c) 265
d) 996
e) None of these

Question 9: 2890, (?), 1162, 874, 730, 658

a) 1684
b) 1738
c) 1784
d) 1672
e) None of these

Question 10: 14, 1004, 1202, 1251.5, 1268, (?)

a) 1267.5
b) 1276.25
c) 1324.5
d) 1367.25
e) None of these

Static GK Capsule PDF

Online GK Tests

Answers & Solutions for RBI Grade B Quantitative Aptitude Questions PDF:

Solutions:

1) Answer (A)

Multiples of 2.3 are alternatively added and subtracted.
18.3+(2.3×1)=20.6
20.6(2.3×2)=16
16+(2.3×3)=22.9
22.9(2.3×4)=13.7
13.7+(2.3×5)=25.22.2=25.2(2.3×6)=11.4

2) Answer (A)

The pattern followed is :
2 ×1+2 = 4
×2+3 = 11
11 ×3+4 = 37
37 ×4+5 = 153 151
153 ×5+6 = 771
771 ×6+7 = 4633

3) Answer (A)

Successive powers of 2 are subtracted.
188 25 = 156 154
156 24 = 140
140 23 = 132
132 22 = 128
128 21 = 126
126 20 = 125

4) Answer (C)

The pattern followed is :
6 ×12 = 4
×23 = 5
×34 = 11
11 ×45 = 39
39 ×56 = 189 179
189 ×67 = 1127

5) Answer (A)

The series follows the following pattern:
9 * 0.5 + 0.5 = 5
5*1 + 1 = 6
6 * 1.5 + 1.5 = 10.5
10.5 * 2 + 2 = 23
23 * 2.5 + 2.5 = 60
60 * 3 + 3 = 183
Hence, 61 is the incorrect number.

6) Answer (D)

The pattern followed is :
23+12 = 9
33+22 = 31
43+32 = 73
53+42 = 141
63+52241

7) Answer (D)

The pattern followed is :
35 + 221 = 256
256 + (221 – 26) = 256 + 195 = 451
451 + (195 – 26) = 451 + 169 = 620
620 + (169 – 26) = 620 + 143 = 763
763 + (143 – 26) = 763 + 117 = 880

8) Answer (C)

Squares of natural number starting from 3 are added
130 +32 = 139
139 +42 = 155
155 +52 = 180
180 +62 = 216
216 +72265

9) Answer (B)

Numbers of the form (72×2n) is subtracted where n is whole number
2890 72×241738
1738 72×23 = 1162
1162 72×22 = 874
874 72×21 = 730
730 72×20 = 658

10) Answer (B)

The pattern followed is :
1004 – 14 = 990
1202 – 1004 = 198 = (9905)
1251.5 – 1202 = 49.5 = (1984)
1268 – 1251.5 = 16.5 = (49.53)
1268 + 16.52 = 1276.25
=> Ans – (B)

Daily Current Affairs  – Capsule & Quiz PDF

Current Affairs Questions and Answers PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here