# Number System Questions For SBI PO

Download Number System Questions For SBI PO PDF

Instructions: In the following number series only one number is wrong. Find out the wrong number.

Question 1: 7, 12, 40, 222, 1742, 17390, 208608

a) 7

b) 12

c) 40

d) 1742

e)208608

Question 2:6, 91, 584, 2935, 11756, 35277, 70558

a) 91

b) 70558

c) 584

d) 2935

e)35277

Find the wrong number in given series sequence.

Question 3: 1, 4, 15, 64 325, 1955

a) 15

b) 64

c) 325

d) 1955

e)None of these

Instructions: In the following number series only one number is wrong. Find out the wrong number.

Question 4: 1, 4, 25, 256, 3125, 46656, 823543

a) 3125

b) 823543

c) 46656

d) 25

e)256

Daily SBI Exams GK – Current Affairs test

Question 5: 8424, 4212, 2106, 1051, 526.5, 263.25, 131.625

a) 131.625

b) 1051

c) 4212

d) 8424

e)263.25

Question 6: 5531 5506 5425 5304 5135 4910 4621

a) 5531

b) 5425

c) 4621

d) 5135

e)5506

Question 7: 6 7 9 13 26 37 68

a) 7

b) 26

c) 69

d) 37

e)9

Take a Free Mock test for SBI PO

Question 8: 1 3 10 36 152 760 4632

a) 3

b) 36

c) 4632

d) 760

e)152

Question 9: 4 3 9 34 96 219 435

a) 4

b) 9

c) 34

d) 435

e)219

Question 10: 157.5 45 15 6 3 2 1

a) 1

b) 2

c) 6

d) 157.5

e)45

Banking 1 Year Plan – 350 Mocks for just Rs. 499

Daily Free GK – Current Affairs Tests

Answers & Solutions

1) Answer(D)

(7-1) x 2 = 12

(12 – 2) x 4 = 40

(40 – 3) x 6 = 222

(222 – 4) x 8 = 1744 â‰ 1742

(1744 – 5) x 10 = 17390

(17390 – 6) x 12 = 208608

2) Answer(C)

6 x 7 + 7^{2} = 91 , 91 x 6 + 6^{2} = 582 â‰ 584 , 582 x 5 + 5^{2} = 2935,…

3) Answer(D)

4 = 1*2+2 ; 15 = 4*3+3 ; 64 = 15*4+4 ; 325 = 64*5+5 ; 1956 = 325*6+6

The nth term is of the form,

Tn=(Tnâˆ’1Ã—n)+nT_n=(T_{n-1}\times n)+nTnâ€‹=(Tnâˆ’1â€‹Ã—n)+n

The last term does not follow the pattern and is thus the wrong number in the sequence.

4) Answer(D)

1^{1 }= 1 , 2^{2} = 4 , 3^{3} = 27 â‰ 25 , 4^{4} = 256 , 5^{5} = 3125 , 6^{6} = 46656 , 7^{7} = 823543

5) Answer(B)

$\frac{8424}{2}$ = 4212

$\frac{4212}{2}$ = 2106

$\frac{2106}{2}$ = 1053 â‰ 1051

$\frac{1051}{2}$ = 526.5

$\frac{525.5}{2}$ = 263.25

$\frac{263.25}{2}$ = 131.625

6) Answer(A)

5531 – 5^{2 }= 5506

5506 – 9^{2 }= 5425

5425 – 11^{2} = 5304

5134 – 13^{2} = 5135

5135 – 15^{2 }= 4910

4910 – 17^{2} = 4621

Ever number after 5531 has a difference of a square.

Hence 5531 is the wrong number.

7) Answer(D)

6 + 1 = 7

7 + 2 = 9

9 + 4 = 13

13 + 13 = 26

26 + 11 = 37

37 + 22 = 69

The number to be added is increasing everytime except for 37 where 11 is added after 13.

8) Answer (D)

(1 x 1) + 2 = 3

(3 x 2) + 4 = 10

(10 x 3) + 6 = 36

(36 x 4) + 8 = 152

(152 x 5) + 10 = 770 â‰ 760

(770 x 6) + 12 = 4632

9) Answer(D)

0^{2} + 4 = 4

1^{2 }+ 2 = 3

3^{2} + 0 = 9

6^{2} – 2 = 34

10^{2} – 4 = 96

15^{2 }– 6 = 219

21^{2} – 8 = 433 â‰ 435

10) Answer(A)

157.5 Ã· 3.5 = 45

45 Ã· 3 = 15

15 Ã· 2.5 = 6

6 Ã· 2 = 3

3 Ã· 1.5 = 2

2 Ã· 1 = 2 â‰ 1

Download General Knowledge GK PDFs

Online Computer Awareness Tests for Bank exams