0
2094

# SBI PO Level Percentage Questions

Level Percentage Questions for SBI PO Prelims and Mains exam. Download SBI PO Level Percentage questions on with solutions.

Question 1: If the father divides his money among his 4 sons (A,B,C and D) in the ratio 1:2:3:4 respectively, then find the percentage of total money obtained by C?

a) 10%

b) 20%

c) 30%

d) 40%

e) 50%

Question 2: If the price of the sugar increases by 20%, by how much percent should a family reduce its consumption so that the overall budget for sugar remains same?

a) 10%

b) 16.67%

c) 20%

d) 80%

e) 83.33%

Question 3: The percentage of hemoglobin in a person’s blood is 11.3%, if it increases by x% one month, it decreases by 2x% next month, and in the third month it again increases by 3x% and so on. If there is a 12% increase in the first month, what will be the hemoglobin percentage of that person at the end of the fourth month?

a) 10.32%

b) 11.1%

c) 6.8%

d) 5.3%

e) 12.5%

Question 4: Rahul scored 52 marks in an exam and Rohit scored 65 marks. The score of Rahul is approximately what percentage of Rohit’s score?

a) 80%

b) 82%

c) 85%

d) 87%

e) 90%

Question 5: What percentage of numbers from 1 to 40 has digit 2 in them?

a) 30.5%

b) 33.6%

c) 35.6%

d) 32.5%

e) 28.4%

Question 6: The sum of the first ten even natural numbers is what percentage of the sum of the first 30 natural numbers?

a) 20.44%

b) 13.33%

c) 22.66%

d) 23.66%

e) 28.44%

Question 7: 12/5th of the first number is equal to 3/8th of the second number. The smallest number among the two is what percentage of the largest number?

a) 10.7%

b) 18.9%

c) 13.4%

d) 15.6%

e) Cannot be determined

Question 8: Number A is 50% greater than B, and number B is 70% greater than C. A is what percentage greater than C?

a) 120%

b) 180%

c) 134%

d) 155%

e) Cannot be determined

Question 9: A family consumes a fixed amount of rice every month. If the price of rice is increased by 25%, by what percentage should they decrease their consumption so that the amount the family spends on rice in a month remains the same?

a) 20%

b) 25%

c) 30%

d) 33%

e) 80%

Instructions

1) A is married to G. G is the mother of D. F is the sister of D.
2) C is married to E. B is the daughter of C. B is the sister of A.

Question 10: What is the relationship of F with respect to C?

a) daughter

b) daughter-in-law

c) grandson

d) granddaughter

e) Cannot be determined

Question 11: A dealer went to a wholesaler to buy some chocolates with a fixed amount of money with him. But the wholesaler informed him that the price of the chocolates increased by 30%. By approximately what percentage will the quantity of chocolates that the dealer can buy reduce?

a) 23%

b) 30%

c) 33%

d) 40%

e) Cannot be determined

Question 12: A farmer distributed his entire farming land to his three sons. To the eldest son he gave 30% of the farming land. To the next oldest son he gave 30% of the remaining farm land and the remaining farmland to his youngest son. What percentage of the total farmland did the youngest son receive?

a) 45%

b) 35%

c) 40%

d) 49%

e) 55%

Question 13: Koel scored 49 marks in English, 37 marks in Science, 45 marks in Mathematics, 53 marks in Hindi and 55 marks in Social studies. The maximum marks a student can score in each subject is 70. How much approximate percentage did Koel get in this exam?

a) 53

b) 79

c) 68

d) 73

e) 88

Question 14: In an examination the maximum aggregate marks that a student can get are 1020. In order to pass the exam a student is required to get 663 marks out of the aggregate marks. Shreya got 612 marks. By what percent did Shreva fail in the exam ?

a) 5

b) 8

c) 7

d) Cannot he determined

e) None of these

Question 15: In a test, minimum passing percentage for reserved and unreserved category is 40% and 54% respectively. A candidate from unreserved category secured 300 marks and failed by 24 marks. What are the minimum passing marks of reserved category in that test ?

a) 280

b) 254

c) 230

d) 240

e) None of these

Question 16: Sohail scored 33 marks in English, 37 marks in Science, 28 marks in Mathematics, 26 marks in Hindi and 32 marks in Social studies. The maximum marks a student can score in each subject in 60. How much percentage did Sohail get in this exam ?

a) 52

b) 54

c) 48

d) 53

e) None of these

Question 17: Prathik starts working in a firm for a monthly salary of Rs. 10,000. He spends 50% of his salary and saves the rest. If his salary doubles the next year and his expenditure triples, what is the percentage of salary that Prathik manages to save?

a) 80%

b) 50%

c) 75%

d) 20%

e) 25%

Question 18: In order to pass in an examination, a student is required to get 342 marks out of the aggregate marks. Neha got 266 marks and was declared fail by 8 per cent.
What is the minimum passing percentage of the examination ?

a) 28

b) 36

c) 33

d) 26

e) None of these

Question 19: Sujata scored 2240 marks in an examination that is 128 marks more than the minimum passing percentage of 64%. What is the percentage of marks obtained by Meena if she scores 907 marks less than Sujata?

a) 35

b) 40

c) 45

d) 36

e) 48

Question 20: If tax on a commodity is reduced by 10%, total revenue remains unchanged. What is the percentage increase in its consumption?

a) $11\frac{1}{9}$

b) $20$%

c) $10$%

d) $9\frac{1}{11}$

e) None of these

Let the total money be x.
Shares of 44 sons = x/10, 2x/10, 3x/10, 4x/10
Percentage = 3x/10x * 100 = 30%

Budget = price*quantity
So we can see that price and quantity are inversely related.
Price has become 6/5, so if want to maintain the same budget the quantity consumed should become 5/6 of earlier quantity.
So percentage reduction = 1-5/6 = 1*100/6 = 16.67%

Percentage of hemoglobin at the end of first month = 1.12*11.3 = 12.66%
At the end of second month = 0.76*1.12*11.3 = 9.62%
At the end of fourth month = 0.52*1.36*0.76*1.12*11.3 = 6.8%
So the correct option to choose is C – 6.8%.

The required percentage = $\frac{52}{65}$ * 100 = 80%

Number of numbers from 1-40 which have digit 2 in them = 13 (2, 12, 20, 21, …29, 32)
Percentage = (13/40)*100 = 32.5%
So the correct option to choose is D.

Sum of first 10 even numbers = 2+4+6+8….20 = 2(1+2+3+…10) = 2*55 = 110.
Sum of first 30 natural numbers = 30*31/2 = 465
Percentage = (110/465)*100 = 23.66%

Based on the given information, the following equation could be derived.
12x/5 = 3y/8 ==> y = 32x/5
==> x is the smallest among the two.
Percentage of x to y = $\frac{x}{32x/5}*100$ = (5/32)*100 = 15.6%

Let C = x
B = 1.7x
A = 1.5*1.7x = 2.55x
==> A is 155% greater than C.

Let the price per kg of rice be ‘p’ and the consumption (in kgs) per month be ‘c’.
So, money spent on rice in a month is ‘pc’
Now, the price increases by 25% which means the price becomes 1.25p
Let the new consumption be x.
=> 1.25px=pc or x=c/1.25
So, percentage decrease is $100-\frac{100}{1.25}=20$%.
Thus, A is the correct answer.

A is the son of C. F is the daughter of A. So F is granddaughter of C.

Let the price of chocolate be P and quantity that he buys be Q.
=> Increased price of chocolate = 1.3P
So, P X Q = 1.3P X Q’
=> Q’/Q = 1/1.3 $\approx$ 77%
=> Reduction in quantity will be 23%

The percentage of land remaining after giving to the eldest son = 100% – 30% = 70%
Percent of land given to the second son = 30% of 70% = 21%
Thus, the land given to the third son = 100% – 30% – 21% = 49%

Here the total subjects are 5 each subject has maximum 70 marks.

So total marks available are 70 × 5 = 350

Total marks of Koel is = 49 + 37 + 45 + 53 + 55 = 239

Percentage of Koel is = $\frac{239}{350}\times100$ = 68.28, which is equal to approximate 68 percent

Passing percentage=663/1020*100=65%

Shreya percentage=612/1020*100=60%

Therefore she failed by 5%

Let the Total marks is ‘T’ .

The unreserved guy got 300 but failed by 24 marks i.e. his pass mark is 300 + 24 = 324 .

Given that , the pass mark for unreserved guy is 54% of the total . i.e. $\frac{54}{100}$T = 324.
We get , T = 600 .
Also given that the pass mark for reserved guy is 40% of the total .i.e. {40/100}* 600 = 240.

So Sohail’s overall percentage marks-

=$\frac{33+37+28+26+32}{300}$ $\times$100

=$\frac{156}{300}$ $\times$100

=52

Prathik’s monthly salary = Rs. 10,000
Expenditure = 50% = Rs. 5000
Savings = Rs. 5000
New salary = 2* 10,000 = Rs. 20,000
New expenditure = 3*5000 = Rs. 15,000
Savings = 20,000 – 5,000 = Rs. 5,000.
% of salary Prathik manages to save = 5000/20,000 = 25%.

REASONING

Let maximum marks in the examination = $100x$

Minimum passing marks = $\frac{64}{100} \times 100x = 64x$

Marks scored by Sujata = $2240$

Acc to ques,

=> $64x + 128 = 2240$

=> $64x = 2240 – 128 = 2112$

=> $x = \frac{2112}{64} = 33$

=> Maximum marks = $100 \times 33 = 3300$

Marks scored by Meena = $2240 – 907 = 1333$

$\therefore$ % marks obtained by Meena = $\frac{1333}{3300} \times 100$

= $40.39 \% \approx 40 \%$

Revenue = consumption $\times$ tax amount

Let consumption = 10 and tax = 10

=> Revenue = $10 \times 10 = 100$

Now, after tax is reduced by 10 %, new tax = $10 – \frac{10}{100} \times 10$

= $10 – 1 = 9$

Total revenue remains unchanged

=> New consumption = $\frac{100}{9}$

$\therefore$ % increase in consumption = $\frac{\frac{100}{9} – 10}{10} \times 100$

= $\frac{10}{9} \times 10 = \frac{100}{9}$

= $11\frac{1}{9} \%$

We Hope this Level Percentage Questions for SBI PO Exam Preparation is very Useful.