Download Data Interpretation Questions For IBPS PO

Take a free mock test for IBPS PO

Download IBPS PO Previous Papers PDF

**Instructions**

A school consisting of a total of 1560 students has boys and girls in the ratio of 7:5 respectively. All the students are enrolled in different types of hobby classes, viz: Singing, Dancing and Painting.

One-fifth of the boys are enrolled in only Dancing classes.

Twenty percent of the girls are enrolled in only Painting classes.

Ten percent of the boys are enrolled in only Singing classes.

Twenty four percent of the girls are enrolled in both Singing and Dancing classes together.

The number of girls enrolled in only Singing classes is two hundred percent of the boys enrolled in the same.

One-thirteenth of the boys are enrolled in all the three classes together.

The respective ratio of boys enrolled in Dancing and Painting classes together to the girls enrolled in the same is 2 :1 respectively.

Ten percent of the girls are enrolled in only Dancing classes whereas eight percent of the girls are enrolled in both Dancing and Painting classes together.

The remaining girls are enrolled in all the three classes together.

The number of boys enrolled in Singing and Dancing classes together is fifty percent of the number of girls enrolled in the same.

The remaining boys are enrolled in only Painting classes.

**Question 1:Â **Total number of girls enrolled in Singing is approximately what percent of the total number of students in the school ?

a)Â 37

b)Â 19

c)Â 32

d)Â 14

e)Â 26

**Question 2:Â **What is the total number of students enrolled in all the three classes together ?

a)Â 135

b)Â 164

c)Â 187

d)Â 142

e)Â None of these

**Question 3:Â **Number of girls enrolled in only Dancing classes is what percent of the boys enrolled in the same? (rounded off to two digits after decimal)

a)Â 38.67

b)Â 35.71

c)Â 41.83

d)Â 28.62

e)Â None of these

IBPS PO Quant Formulas & Shortcuts

**Question 4:Â **What is the respective ratio of the number of girls enrolled in only Painting classes to the number of boys enrolled in the same ?

a)Â 77 : 26

b)Â 21 : 73

c)Â 26 : 77

d)Â 73 : 21

e)Â None of these

**Instructions**

Direction: Study the table carefully to answer the questions that follow.

**Question 5:Â **What is the respective ratio between the profit earned by shopkeeper U in the months February 2010 and March – 2010 together to that earned by shopkeeper Q in the same months ?

a)Â 637: 512

b)Â 621 : 508

c)Â 512: 637

d)Â 508: 621

e)Â None of these

**Question 6:Â **What is the percent increase in profit of shopkeeper S in the month of December – 2009 over the previous month ? (rounded off to two digits after decimal)

a)Â 3.15

b)Â 2.67

c)Â 2.18

d)Â 3.33

e)Â None of these

**Question 7:Â **Which shopkeeper’s profit kept increasing continuously over the given months ?

a)Â R

b)Â Q

c)Â T

d)Â U

e)Â None of these

**Question 8:Â **What is the difference in profit earned by shopkeeper T in January – 2010 from the previous month ?

a)Â Rs. 640/-

b)Â Rs. 420/-

c)Â Rs. 380/-

d)Â Rs. 760/-

e)Â None of these

**Question 9:Â **What was the average profit earned by shopkeeper R in the months of October 2009 and November 2009 together ?

a)Â 5405

b)Â 5040

c)Â 4825

d)Â 4950

e)Â None of these

IBPS PO Previous Papers (Download Pdf)

**Instructions**

Direction: Study the given graph carefully to answer the questions that follow:

Number of days taken by three carpenters to finish making one piece each of four different items of furniture

**Question 10:Â **If Carpenter X and Carpenter Y were to make a chair together how many days would they take?

a)Â 1 day

b)Â 4 days

c)Â 3 days

d)Â 2 days

e)Â None of these

**Question 11:Â **If Carpenters X, Y and Z were to make a table together how many days would they take ?

a)Â 4 days

b)Â 3 days

c)Â 1 day

d)Â 2 days

e)Â None of these

**Question 12:Â **What is the total number of days that Carpenter Z will take to make one piece each of all the four items together ?

a)Â 32 days

b)Â 24 days

c)Â 26 days

d)Â 28 days

e)Â None of these

**Instructions**

Direction: Study the given graph carefully to answer the questions that follow

Number of days taken by three carpenters to finish making one piece each of four different items of furniture

**Question 13:Â **If Carpenters X, Y and Z were to make a table together how many days would they take ?

a)Â 4 days

b)Â 3 days

c)Â 1 day

d)Â 2 days

e)Â None of these

**Instructions**

Direction: Study the given table carefully to answer the questions that follow:

Number of people staying in five different localities and the percentage breakup of men, women and children in them

LOCALITY TOTAL NO. PERCENTAGE OF PEOPLE MEN WOMEN CHILDREN

**Question 14:Â **Total number of people staying in locality J forms approximately what percent of the total number of people staying in locality F ?

a)Â 81

b)Â 72

c)Â 78

d)Â 93

e)Â 87

**Question 15:Â **What is the total number of children staying in localities H and I together ?

a)Â 1287

b)Â 1278

c)Â 1827

d)Â 1728

e)Â None of these

**Question 16:Â **The number of women staying in which locality is the highest ?

a)Â H

b)Â J

c)Â F

d)Â G

e)Â None of these

**Question 17:Â **What is the total number of men and children staying in locality I together

a)Â 4115

b)Â 4551

c)Â 4515

d)Â 4155

e)Â None of these

**Question 18:Â **What is the respective ratio of number of men staying in locality F to the number of men staying in locality H ?

a)Â 517: 416

b)Â 403: 522

c)Â 416: 517

d)Â 522: 403

e)Â None of these

**Instructions**

Direction: Study the following tables carefully and answer the questions given below:

Number of Candidates appeared in a Competitive Examination from five centres over the years

**Question 19:Â **In which of the following years was the difference in number of candidates appeared from Mumbai over the previous year the minimum ?

a)Â 2004

b)Â 2006

c)Â 2007

d)Â 2002

e)Â None of these

**Question 20:Â **In which of the following years was the number of candidates qualified from Chennai, the maximum among the given years ?

a)Â 2007

b)Â 2006

c)Â 2005

d)Â 2003

e)Â None of these

IBPS PO Important Questions PDF

Free Banking Study Material (15,000 Solved Questions

**Answers & Solutions:**

**1)Â AnswerÂ (E)**

Boys : Girls = 7 : 5

No. of boys = 7/12 * 1560 = 910

No. of girls = 650

No. of boys enrolled in only Dancing = 910/5 = 182

No. of girls in only Painting = 650/5 = 130

No. of boys in only singing = 91

No. of girls in both singing and dancing = 24/100 * 650 = 156

No. of girls in only Singing = 91*2 = 182

No. of boys in all three = 1/13 * 910 = 70

No. of girls in both dancing and painting = 8/100 * 650 = 52

No. of girls in only dancing = 650/10 = 65

So, no. of boys in both dancing and painting = 2*52 = 104

No. of girls in all three = 65

No. of boys in both singing and dancing = 156/2 = 78

No. of boys in only painting = 385

Total number of girls in Singing = 403

Required ratio = 403/1560 = 26% approximately

**2)Â AnswerÂ (A)**

Boys : Girls = 7 : 5

No. of boys = 7/12 * 1560 = 910

No. of girls = 650

No. of boys enrolled in only Dancing = 910/5 = 182

No. of girls in only Painting = 650/5 = 130

No. of boys in only singing = 91

No. of girls in both singing and dancing = 24/100 * 650 = 156

No. of girls in only Singing = 91*2 = 182

No. of boys in all three = 1/13 * 910 = 70

No. of girls in both dancing and painting = 8/100 * 650 = 52

No. of girls in only dancing = 650/10 = 65

So, no. of boys in both dancing and painting = 2*52 = 104

No. of girls in all three = 65

No. of boys in both singing and dancing = 156/2 = 78

No. of boys in only painting = 385

Number of students enrolled in all 3 = 135

**3)Â AnswerÂ (A)**

Boys : Girls = 7 : 5

No. of boys = 7/12 * 1560 = 910

No. of girls = 650

No. of boys enrolled in only Dancing = 910/5 = 182

No. of girls in only Painting = 650/5 = 130

No. of boys in only singing = 91

No. of girls in both singing and dancing = 24/100 * 650 = 156

No. of girls in only Singing = 91*2 = 182

No. of boys in all three = 1/13 * 910 = 70

No. of girls in both dancing and painting = 8/100 * 650 = 52

No. of girls in only dancing = 650/10 = 65

So, no. of boys in both dancing and painting = 2*52 = 104

No. of girls in all three = 65

No. of boys in both singing and dancing = 156/2 = 78

No. of boys in only painting = 385

Required percentage = 38.67%

**4)Â AnswerÂ (C)**

No. of boys = 7/12 * 1560 = 910

No. of girls = 650

No. of boys enrolled in only Dancing = 910/5 = 182

No. of girls in only Painting = 650/5 = 130

No. of boys in only singing = 91

No. of girls in both singing and dancing = 24/100 * 650 = 156

No. of girls in only Singing = 91*2 = 182

No. of boys in all three = 1/13 * 910 = 70

No. of girls in both dancing and painting = 8/100 * 650 = 52

No. of girls in only dancing = 650/10 = 65

So, no. of boys in both dancing and painting = 2*52 = 104

No. of girls in all three = 65

No. of boys in both singing and dancing = 156/2 = 78

No. of boys in only painting = 385

Required ratio = 130:385 = 26:77

**5)Â AnswerÂ (B)**

Profit of shopkeeper U in Feb – March 2010 = 6.19 + 6.23 = 12.42

Profit of shopkeeper Q in Feb – March 2010 = 5.04 + 5.12 = 10.16

Ratio = 12.42:10.16 = 6.21:5.08 = 621:508

**6)Â AnswerÂ (D)**

Profit of S in Nov 2009 = 5.11

Profit in Dec 2009 = 5.28

% increase = 0.17/5.11 * 100 = 3.3%

**7)Â AnswerÂ (E)**

R’s profit decreased in Dec 2009, Q’s in Jan 2010, T’s in Feb 2010, U’s in Dec 2009. So, the answer is e).

**8)Â AnswerÂ (C)**

Profit in January 2010 = 5690

Profit in December 2009 = 5310

Difference = Rs 380

**9)Â AnswerÂ (A)**

Profit earned in October 2009 = 4990

Profit earned in November 2009 = 5820

Average profit in these two months = (4990+5820)/2 = 5405

**10)Â AnswerÂ (E)**

Number of days required = 1/(1/2+1/3) = 1/(5/6) = 6/5 days.

So, option e).

**11)Â AnswerÂ (C)**

Individually, they take 2, 3 and 6 days respectively to make the table.

So, their combined one day work = 1/2 + 1/3 + 1/6 = 1

So, the three of them can finish making a table in 1 day.

**12)Â AnswerÂ (D)**

Chair = 4 days

Table = 6 days

Bed = 10 days

Cupboard = 8 days

Total number of days needed = 28 days

**13)Â AnswerÂ (C)**

Individually, they take 2, 3 and 6 days respectively to make the table.

So, their combined one day work = 1/2 + 1/3 + 1/6 = 1

So, the three of them can finish making a table in 1 day.

**14)Â AnswerÂ (E)**

Percentage required = $\frac{4900}{5640}*100 = 86.7 => 87$ (Approx)

**15)Â AnswerÂ (B)**

Number of children in H = 13% of 5200 = 676

Number of children in I = 10% of 6020 = 602

Total number of children = 676+602 = 1278

**16)Â AnswerÂ (D)**

Number of women in F = 35% of 5640 = 1974

Number of women in G = 44% of 4850 = 2134

Number of women in H = 39% of 5200 = 2028

Number of women in I = 25% of 6020 = 1505

Number of women in J = 41% of 4900 = 2009

So highest number of women are in G

**17)Â AnswerÂ (C)**

Total number of men and children in I = 75% of 6020 = 4515

**18)Â AnswerÂ (A)**

Required ratio =Â 55% of 5640 : 48% of 5200 = 3102 : 2496 = 517 : 416

**19)Â AnswerÂ (D)**

The drastic fall of the number of candidates from 2001 (35,145) to 2002 (17,264) is 17,881.

In every other year (except a smaller drop from 2005-2006), the number of candidates has increased from one year to the next.

Hence, the correct answer is 2002

**20)Â AnswerÂ (A)**

In 2007, the highest number of candidates appeared for the exam from Chennai and the pass percentage is also the highest compared to the other years. So, the number of candidates from Chennai who passed in the exam is the highest in 2007.

The number equals 14%*58492 = 8189

**Â **