0
1038

Question 1: The difference between 42% of a number and 28% of the same number is 210.what is the 59% of that number

a) 630

b) 885

c) 420

d) 900

e) none of these

Question 2: 45% of a number is 255.6 .what is the 25% of that number?

a) 162

b) 132

c) 152

d) 142

e) None of these

Question 3: Monthly salaries of Pia and Som are in the respective ratio of 5: 4. Pia, from her monthly salary, gives $\frac{3}{5}$th to her mother. 15% towards her sister’s tuition fees, 18% towards a loan and she shops with the remaining amount which was Rs. 2,100. What is the monthly salary of Som ?

a) Rs.25,000

b) Rs.30.000

c) Rs.15,000

d) Rs.20,000

e) Rs.24,000

Question 4: P, Q and R have a certain amount of money with themselves. Q has 50% more than what P has, and R has ${1 \over 3}$rd of what Q has. If P,Q and R together have Rs. 246, then how much money does P alone have? (in Rs.)

a) 75

b) 60

c) 120

d) 82

e) 90

Question 5: The wheat sold by a grocer contained 10% low quality wheat. What quantity of good quality wheat should be added to 150 kgs of wheat so that the percentage of low quality wheat becomes 5%

a) 150 kgs

b) 135 kgs

c) 50 kgs

d) 85 kgs

e) None of these

Question 6: Ratio of the earnings of A and B is 4 : 7 respectively. If the earnings of A increase by 50% and the earnings of B decrease by 25% the new ratio of their earnings becomes 8 : 7 respectively. What are A’s earnings ?

a) Rs. 26,000

b) Rs. 28, 000

c) Rs. 21,000

e) None of these

Question 7: In an examination it is required to get 380 of the aggregate marks to pass. A student gets 32% of marks and is declared failed by 76 marks. What are the maximum aggregate marks a student can get ?

a) 945

b) 975

c) 950

d) Cannot be determined

e) None of these

Question 8: A plot of 575 square feet is available at the rate of Rs. 5,500 per square feet. If 25% of the total cost of the plot is to be paid for booking the plot, how much is the booking amount ?

a) Rs. 825750

b) Rs. 790625

c) Rs. 875250

d) Rs. 735500

e) None of these

Question 9: What is 26% of 55% of 10/13th of 6100 ?

a) 617

b) 681

c) 706

d) 734

e) None of these

Question 10: If the numerator of a fraction is increased by 400% and the denominator is increased by 500%, the resultant fraction is 10/21 . What was the original fraction ?

a) 5/12

b) 8/13

c) 17/14

d) 4/7

e) None of these

Let the number = $100x$

Acc. to ques,

=> $(\frac{42}{100} \times 100x) – (\frac{28}{100} \times 100x) = 210$

=> $42x – 28x = 14x = 210$

=> $x = \frac{210}{14} = 15$

=> Number = $100 \times 15 = 1500$

$\therefore$ 59 % of the number = $\frac{59}{100} \times 1500$

= 885

Let number = $100x$

Acc. to ques,

=> $\frac{45}{100} \times 100x = 255.6$

=> $45x = 255.6$

=> $x = \frac{255.6}{45} = 5.68$

Number = $100 \times 5.68 = 568$

$\therefore$ 25% of number = $\frac{25}{100} \times 568$

= 142

Let monthly salary of Pia = $Rs. 500x$

=> Monthly salary of Som = $Rs. 400x$

Amount given by Pia to her mother = $\frac{3}{5} \times 500x = 300x$

Amount for her sister tuition fees = $\frac{15}{100} \times 500x = 75x$

Amount for loan = $\frac{18}{100} \times 500x = 90x$

=> Amount left = $500x – (300x + 75x + 90x) = 2100$

=> $500x – 465x = 35x = 2100$

=> $x = \frac{2100}{35} = 60$

$\therefore$ Som’s salary = $400 \times 60 = Rs. 24,000$

Let P has = $Rs. 100x$

=> Amount with Q = $100x + \frac{50}{100} \times 100x = Rs. 150x$

=> Amount with R = $\frac{1}{3} \times 150x = Rs. 50x$

Total amount together = $100x + 150x + 50x = 246$

=> $x = \frac{246}{300} = \frac{82}{100}$

=> $x = 0.82$

$\therefore$ Amount with P alone = $100 \times 0.82 = Rs. 82$

Let $x$ kg of good quality wheat should be added.

Acc to ques,

=> $\frac{10}{100} \times x = \frac{5}{100} \times (x + 150)$

=> $10x = 5x + 750$

=> $x = \frac{750}{5} = 150$ kg

Let earnings of A = Rs. $400x$

and earnings of B = Rs. $700x$

=> A’s new earnings after 50% increase = $\frac{150}{100} * 400x = 600x$

B’s new earnings after 25% decrease = $\frac{75}{100} * 700x = 525x$

Ratio = $\frac{600x}{525x} = \frac{8}{7}$

But, their total earnings are unknown. Hence A’s earnings can’t be known

Let the max marks in the exam = $100x$

Passing marks = 380

Now, acc to ques,

=> $(\frac{32}{100} * 100x) + 76 = 380$

=> $32x = 380 – 76$

=> $x = \frac{304}{32} = 9.5$

$\therefore$ Max marks = 100 * 9.5 = 950

Total cost of the plot = 575 * 5500 = Rs. 31,62,500

25% of the total cost is to be paid for booking

=> Booking amount = $\frac{25}{100} * 3162500$

= Rs. 7,90,625

To find : 26% of 55% of 10/13th of 6100

= $\frac{26}{100} \times \frac{55}{100} \times \frac{10}{13} \times 6100$

= $11 \times 61 = 671$

=> Ans – (E)

Let the original fraction be $\frac{x}{y}$
=> $\frac{x + \frac{400}{100} * x}{y + \frac{500}{100} * y} = \frac{10}{21}$
=> $\frac{5x}{6y} = \frac{10}{21}$
=> $\frac{x}{y} = \frac{10}{21} \times \frac{6}{5}$
=> $\frac{x}{y} = \frac{4}{7}$