# Number Series Questions For SSC Stenographer PDF

SSC Stenographer Constable Number Series Question and Answers download PDF based on previous year question paper of SSC Stenographer exam. 20 Very important Number Series questions for Stenographer Constable.

NUMBER SERIES QUESTIONS FOR SSC STENOGRAPHER PDF

10 Stenographer Mock Tests – Just Rs. 117

Download All Important SSC Stenographer Questions PDF (Topic-Wise)

SSC Stenographer Free Mock Test (Latest Pattern)

SSC Stenographer Previous Papers

**Question 1:Â **In the following question, select the related number from the given alternatives.

48 : 196 : : 52 : ?

a)Â 184

b)Â 198

c)Â 212

d)Â 238

**Question 2:Â **In the following question, select the missing number from the given series.

**9, 9, 18, 54, 216, ?**

a)Â 1020

b)Â 1080

c)Â 636

d)Â 740

**Question 3:Â **In the following question, select the missing number from the given series.

**8, 16, 43, 107, 232, ?**

a)Â 342

b)Â 448

c)Â 248

d)Â 528

**Question 4:Â **In the following question, select the related number pair from the given alternatives.

53 : 35 : : ? : ?

a)Â 37 : 73

b)Â 42 : 22

c)Â 16 : 62

d)Â 54 : 43

**Question 5:Â **In the following question, select the missing number from the given series.

19, 9, 28, 37, 65, ?

a)Â 99

b)Â 97

c)Â 102

d)Â 113

Download SSC Stenographer Syllabus PDF

**Question 6:Â **– In the following question, select the missing number from the given series.

49, 46, 43, 40, ?, 34

a)Â 38

b)Â 37

c)Â 36

d)Â 39

**Question 7:Â **Find the missing number in the series:

6, 6, 12, 36, ?, 720

a)Â 144

b)Â 169

c)Â 120

d)Â 108

FREE SSC MATERIAL – 18000 FREE QUESTIONS

**Question 8:Â **A series is given with one missing term. Choose the correct alternative from the given options that will complete the series.

FJ, OS, YC, JN, VZ, ?

a)Â GJ

b)Â KO

c)Â OS

d)Â IM

**Question 9:Â **A series is given with one missing term. Choose the correct alternative from the given optons that will complete the series.

24, 26.5, 21.5, 29, 19, ?

a)Â 29.5

b)Â 33

c)Â 31.5

d)Â 27.5

**Question 10:Â **A series is given with one missing term. Choose the correct alternative from the given options that will complete the series.

795, 626, 482, 361, ?, 180

a)Â 261

b)Â 304

c)Â 245

d)Â 273

**Question 11:Â **Find the missing number in the series:

48, 60, 66, ?, 93, 105

a)Â 70

b)Â 78

c)Â 74

d)Â 80

**Question 12:Â **Find the missing number in the series:

24, 25, 52, 159, ?, 3205

a)Â 640

b)Â 720

c)Â 1560

d)Â 930

**Question 13:Â **A series is given with one missing term. Choose the correct alternative from the given options that will complete the series.

SQ, OM, JH, DB, WU, ?

a)Â MJ

b)Â QO

c)Â NL

d)Â OM

**Question 14:Â **A series is given with one missing term. Choose the correct alternative from the given options that will complete the series.

15, 21, 24, 30, 33, ?

a)Â 39

b)Â 43

c)Â 37

d)Â 41

**Question 15:Â **In the following question, select the missing number from the given series.

2, 12, 30, 56, ?

a)Â 87

b)Â 72

c)Â 90

d)Â 110

SSC STENOGRAPHER PREVIOUS PAPERS

**Question 16:Â **In the following question, select the odd number from the given alternatives. 303.75, 202.5, 270, 180, 240, 160, ?

a)Â $\frac{640}{3}$

b)Â $\frac{320}{3}$

c)Â $80$

d)Â $\frac{800}{3}$

**Question 17:Â **Find the wrong number in the series. 8, 11, 20, 47, 130, 371

a)Â 20

b)Â 47

c)Â 130

d)Â 371

**Question 18:Â **Find the wrong number in the series. 14, 16, 19, 24, 31, 42, 51

a)Â 51

b)Â 31

c)Â 19

d)Â 42

**Question 19:Â **In the number series below which element doesnâ€™t fit in?

78, 101, 124, 147, 169, 193

a)Â 101

b)Â 193

c)Â 169

d)Â 147

**Question 20:Â **In the number series below which element doesnâ€™t fit in?

512, 772, 1152, 1728, 2592, 3888

a)Â 1728

b)Â 772

c)Â 3888

d)Â 2592

Stenographer Expected Cut off 2018-19

SSC Stenographer Salary after 7th Pay Commission

**Answers & Solutions:**

**1)Â AnswerÂ (C)**

Expression = 48 : 196 : : 52 : ?

The numbers are of the form = $n:4(n+1)$

Eg :- $4\times(48+1)=4\times49=196$

Similarly, $4\times(52+1)=4\times53=212$

=> Ans – (C)

**2)Â AnswerÂ (B)**

Consecutive natural numbers are multiplied.

9 $\times$ $1$ = 9

9 $\times$ $2$ = 18

18 $\times$ $3$ = 54

54 $\times$ $4$ = 216

216 $\times$ $5$ = **1080**

=> Ans – (B)

**3)Â AnswerÂ (B)**

Cubes of consecutive integers are added.

8 $+(2)^3$ = 16

16 $+(3)^3$ = 43

43 $+(4)^3$ = 107

107 $+(5)^3$ = 232

232 $+(6)^3$ = **448**

=> Ans – (B)

**4)Â AnswerÂ (A)**

Expression = 53 : 35 : : ? : ?

The second number is the reverse of the first number.

Similar pattern is observed only in **37 : 73**, where 73 is reverse of 37.

=> Ans – (A)

**5)Â AnswerÂ (C)**

The given series is a type of Fibonacci series where the previous two numbers are added to get the next number.

19 + 9 = 28

9 + 28 = 37

28 + 37 = 65

37 + 65 = **102**

=> Ans – (C)

**6)Â AnswerÂ (B)**

‘3’ is subtracted from all the numbers.

49 – 3 = 46

46 – 3 = 43

43 – 3 = 40

40 – 3 = **37**

37 – 3 = 34

=> Ans – (B)

**7)Â AnswerÂ (A)**

First term = 6

Second term = First term * 1 = 6 * 1 = 6

Third term = Second term * 2 = 6 * 2 = 12

Fourth term = Third term * 3 = 12 * 3 = 36

Fifth term = Fourth term * 4 = 36 * 4 = 144

Sixth term = Fifth term * 5 = 144 * 5 = 720

So, the fifth term is 144. Hence, option A is the correct answer.

**8)Â AnswerÂ (D)**

F + 4 = J; J + 5 = O

O + 4 = S; S + 6 = Y

Y + 4 = C; C + 7 = J

J + 4 = N; N + 8 = V

V + 4 = Z; Z + 9 = I

I + 4 = M

Hence, option D is the right answer.

**9)Â AnswerÂ (C)**

24 + 2 .5 = 26.5

26.5 – 5 = 21.5

21.5 + 7.5 = 29

29 – 10 = 19

19 + 12 .5 = 31.5

Hence, option C is the right answer.

**10)Â AnswerÂ (A)**

$795 – 13^2 = 626$

$626 – 12^2 = 482$

$482 – 11^2 = 361$

$361- 10^2 = 261$

$261 – 9^2 = 180$

Hence, option A is the right answer.

FREE MOCK TEST FOR SSC STENOGRAPHER

**11)Â AnswerÂ (B)**

First term = 48

Second term = First term + (4 + 8) = 48 + 12 = 60

Third term = Second term + (6 + 0) = 60 + 6 = 66

Fourth term = Third term + (6 + 6) = 66 + 12 = 78

Fifth term = Fourth term + (7 + 8) = 78 + 15 = 93

Sixth term = Fifth term + (9 + 3) = 93 + 12 = 105

So, the fourth term is 78. Hence, option B is the correct answer.

**12)Â AnswerÂ (A)**

First term = 24

Second term = First term * 1 + 1 = 24 + 1 = 25

Third term = Second term * 2 + 2 = 50 + 2 = 52

Fourth term = Third term * 3 + 3 = 156 + 3 = 159

Fifth term = Fourth term * 4 + 4 = 636 + 4 = 640

Sixth term = Fifth term * 5 + 5 = 3200 + 5 = 3205

So, the fifth term is 640. Hence, option A is the correct answer.

**13)Â AnswerÂ (D)**

S – 2 = Q; Q – 2 = O;

O – 2 = M; M – 3 = J;

J – 2 = H; H – 4 = D;

D – 2 = B; B – 5 = W;

W – 2 = U; U – 6 = O

O – 2 = M

Hence, option D is the right answer.

**14)Â AnswerÂ (A)**

15 + 1 + 5 = 21

21 + 2 + 1 = 24

24 + 2 + 4 = 30

30 + 3 + 0 = 33

33 + 3 + 3 = 39

Hence, option A is the right answer.

**15)Â AnswerÂ (C)**

We can see that

$T_{1} = 2^2 -2 = 2$

$T_{2} = 4^2 -4 = 12$

$T_{1} = 6^2 -6 = 30$

$T_{1} = 8^2 -8 = 56$

Here we can say that $T_{n} = (2n)^2 -2n$

Therefore $T_{5} = (10)^2 -10 = 90$ (Answer : C)

**16)Â AnswerÂ (A)**

We can see that

$T_{1} = 303.75 = $

$T_{2} = 202.5 = \frac{2}{3}\times 303.75$

$T_{3} = 270 = \frac{4}{3}\times 202.5$

$T_{4} = 180 = \frac{2}{3}\times 270$

$T_{5} = 240 = \frac{4}{3}\times 180$

$T_{6} = 160 = \frac{2}{3}\times 240$

Here we can see that each next term is (2/3) and (4/3) of previous term alternatively.

Therefore $T_{7} = \frac{4}{3}\times 160= \frac{640}{3}$

Hence A is the correct answer.

**17)Â AnswerÂ (C)**

The difference between the first term and the second term = $3^1 = 3$

The difference between the second term and the third term = $3^2 = 9$

The difference between the third term and the fourth term = $3^3 = 27$

So, the difference is increasing in power of 3.

The difference between the fourth and the fifth term should be $3^4 = 81$

The fifth term = 47 + 81 = 128.

So, the term â€˜130â€™ is incorrect.

Hence, option C is the correct answer.

**18)Â AnswerÂ (A)**

The difference between the first term and the second term = 2

The difference between the second term and the third term = 3

The difference between the third term and the fourth term = 5

The difference between the fourth term and the fifth term = 7

The difference between the fifth term and the sixth term = 11

So, the difference between consecutive terms is a series of prime number starting from 2.

The difference between the sixth and the seventh term should be 13.

The seventh term = 42 + 13 = 55 but it is 51. So, the seventh term is incorrect.

Hence, option A is the correct answer.

**19)Â AnswerÂ (C)**

78 + 23 = 101

101 + 23 = 124

124 + 23 = 147

147 + 23 = 170

170 + 23 = 193

Hence, option C is the right answer.

**20)Â AnswerÂ (B)**

512 * 1.5 = 768

768 * 1.5 = 1152

1152 * 1.5 = 1728

1728 * 1.5 = 2592

2592 * 1.5 = 3888

Hence, option B is the right answer.

SSC STENOGRAPHER STUDY MATERIAL TOPIC-WISE

We hope this Number Series questions for SSC Stenographer will be highly useful for your preparation.